Chata z dvacátých let 20.století, kterou rodina koupila, stojí blízko údolí Vltavy v původní chatové osadě na svažitém terénu s ideální orientací. Vchod je orientovaný na sever ke komunikaci a obytné místností na jih, kde se naskytne krásný výlet do údolí. Kolem chaty rostou vysoké borovice. Celá lokalita je nově územním plánem určena k bydlení.
Stávající chata je v přízemí a suterénu zděná (sokl je z lomových kamenů, zbytek zdiva je z plné cihly a omítnuté), podkroví je dřevěné, opláštěno vodorovným tmavým prkenným obkladem.
Zákazníci se rozhodli chatu rekonstruovat a zvětšit, aby tam mohli celoročně bydlet i s dvěma dětmi. Chtějí používat hlavně přírodní materiály a zachovat duši místa.
Na naši společnost se zákazník obrátil se zpracovanou studií, naše projekce zpracovala projekt, vyřídila povolení stavby a zároveň jsme se dohodli na provedení hrubé stavby domu a jeho obálky.
Celou budovu bylo třeba zateplit, aby byla energeticky úsporná. S ohledem na přírodní materiály a aby byl zachován původní vzhled chaty, je zvolena v přízemí tepelná izolace ze dřevovláknitých desek, které jsou vhodné k omítnutí. V podkroví je původní dřevěná konstrukce zaizolována vatou z dřevních vláken (vevnitř a mezi dřevěnými hranoly) a tuhými dřevovláknitými desky (směrem ven – pod modřínové obklady). Desky jsou vodoodpudivé a není třeba používat folie přes izolaci pod obkladem, izolace domu tvoří díky tomu sjednocený systém.
Chata je prodloužena o 2,6m, což stačilo, aby se celková plocha zvětšila z 70 m2 na 107 m2. V přízemí malou nepraktickou koupelnu a oddělené WC nahrazuje velká světelná koupelna. Na jihu je jedna výrazně zvětšená pobytová místnost, široce otevřená okenním portálem do zahrady. Uprostřed chaty jsou vybudována velké zděná kamna – pec, která díky svému umístění a konstrukci, ohřívají i koupelnu v přízemí a ložnici v podkroví.
V patře po rozšíření, vznikne ložnice rodičů, nová pracovna a malá koupelna s WC. Děti budou využívat velký prostor, osluněný krásným kruhovým oknem z jihu.
Dům bude uvnitř omítnut hliněnou omítkou, která skvěle reguluje vzdušnou vlhkost, akumuluje teplo a neobsahuje žádné škodlivé přísady.
Fasádu podkroví a jižní průčelí tvoří svislý modřínový palubkový obklad na zateplené původní části přízemí se opakuje přírodní vápenná omítka.
Výzvou bylo řešení požární bezpečnosti stavby. Skladby stěn v podkroví jsou totiž na přání investora netypické. Dnešní klasické dřevěné konstrukce z pohledu požární bezpečnosti jsou řešitelné, ale pokud je navržena atypická skladba, je cesta k úspěchu delší a projekčně složitější. I zde jsme však úspěšně nalezli řešení.
Další výzvou řešení této stavby, je velký počet styků mezi materiály na fasádě. Styky mezi obkladem a omítkou, kamenným soklem a omítkou, konstrukčním dřevem a soklem jsou pečlivě a individuálně řešeny.
Za příklad šetrného přístupu ke stavbě i místu slouží i to, že klient dbal na šetrnost zemních prací a místo „efektivního“ ale drastického strojního provádění, které by poničilo jemný kořenový systém vzrostlých stromů, zvolil manuální provedení potřebných výkopů v co nejmenším možném rozsahu bez ohledu na jeho vyšší cenu. Více uvidíte v galerii